Eesti Emakeeleõpetajate Selts
Valid HTML 4.01 Transitional
See koduleht töötab CM Simple peal
Serverit teenindab EENet
Külastusi:
EES > Lugemisaasta 2010 > Ideepank

Ideepank



„Lugemisaasta heategu“

Iga inimene, noor või vana, võiks lugemisaastal teha ühe (või mitu!) heategu: ettelugemised lastele või hooldekodu vanuritele, raamatute kinkimine, prominentide tasuta esinemised jms.

Krista Mägi

„Igale raamatule lugeja“

Eelmise õppeaastal korraldasid õpilased Rapla Vesiroosi Gümnaasiumis raamatulaada (idee ja teostus – Triin Hindremäe, õpetaja Heli Heinaste).

Neli abiturienti palusid õpetajatel ja õpilastel kodust ülearused raamatud (tasuta) kooli tuua ja need soovijatele (tasuta) jagada. Olid kuulutused, reklaam. Kahe nädalaga koguti ca 500 raamatut. Raamatulaada päeval leidsid need kõik uue omaniku, kooli raamatukogu sai 30 vajalikku raamatut.

Tegevuseks ei ole vaja, küll aga pealehakkamist ja ruumi raamatute hoidmiseks ja laadapäeva korraldamiseks.

Krista Mägi

Raamatulugemise konkurss

Lugemine läbi aasta. Iga laps, kui raamatu lugenud, täidab lugemispäeviku ning teavitab sellest ka kirjandusõpetajat. Küsimuste korral toimub loetust vestlus õpilase ja õpetaja vahel.

Õppeaasta lõpus teeme kokkuvõtte nii individuaalses lugemises kui ka klassidevahelise konkurentsis.
Kokkuvõte individuaalselt: 5.-7.klass; 8.-9.klass; 10.-12.klass
Kokkuvõte klassiti: Loeme kokku kõik loetu, jagame klassi õpilaste arvuga ja saame keskmise. Eelmise õppeaasta lõpus tekitas see väga emotsionaalseid reaktsioone, sest tulemus oli tõesti huvitav.
Auhindadeks olid kunstiliselt kujundatud voldikraamatud toredate filosoofiliste mõtteteradega
Kõik see kokku võib meenutada justkui spordivõistlust, ent lastele meeldivad hasarti tekitavad toimingud- olgu selleks kas või raamatu lugemine.
PS! Õpetaja ise tegi auhinnad, seetõttu antud konkursi eelarve oli olematu, aga rõõmu ja pinget oli küll. Lisan ka sellele tekstile meie kooli konkursi kuulutuse.

Terje Varul
Kolga keskkool
terjevarul@hot.ee



Väga noored kirjanikud kohtuvad lugejatega ehk
Raamatu kirjutamine ülemaailmseks ettelugemise päevaks, 20.oktoobriks

Sellest võtab esialgu osa 5. klass. Kuna õpetaja ei tunne veel 5. klassi õpilasi, siis on põnev aasta alguses koos midagi teha.
1.    Lapsed kirjutavad ühe omaloomingulise loo (Tavaliselt on andnud õpetaja impulsi loo algusega, see tähendab, et kõik raamatud on sarnase algusega. See ongi pärast põnev, sest iga lugu hakkab oma rada liikuma)
2.    Ühes kirjandustunnis võtavad lapsed koduraamatukogust kaasa põnevalt kujundatud raamatuid, võib minna ka raamatukokku. Õpetajaga tehakse ülevaade huvitavalt köidetud, kujundatud raamatutest. Selles tunnis oleks mõttekas õpetajal rääkida raamatu tegijatest jm raamatu ilmumisega seotud mõistetest (näiteks tiraaz´, kõik õigused kaitstud jms)
3.    Seejärel otsustab iga laps oma teekonna: milline tuleb just tema raamat. Kunstiõpetaja tuleb siin appi, üks-kaks tundi raamatu illustreerimisele anda, meie koolis pole probleemi. Raamatu vormi otsustamise järel tuleb õpilasel tekst jagada lehekülgede peale.
4.    Siin on ka võimalus arvutiklassis tund teha, sest enam-jaolt tahavad lapsed oma raamatu teksti trükkida. See on viiendikega päris mõnus pusimise tund, aga väärib tegemist- ikka tulemuse nimel.
5.    Paar nädalat enne teeb klass kutsed kooli juhtkonna esindajatele, lapsevanematele (et nad saaksid koolipäeval hetkeks end vabaks võtta) ja algklassidele.
6.    Nädal enne panime ka kooli stendidele palkatid meie ettelugemise üritusest ( need saab ka klassiga koos teha)
7.    20.oktoober. Noored kirjanikud kohtuvad lugejatega. Igaüks luges ette oma raamatust põnevaima katkendi, küsimustevoor, autogrammide voor, pildistamine noorkirjanikega-glamuuri kui palju. Mõnes mõttes on see üritus ka justkui peaproov päris kirjanikega kohtumiseks. Rõõmu kui palju ja raamat on väärtus...

Terje Varul
Kolga Keskkool
terjevarul@hot.ee

Laste- ja noorsookirjanduse arvustused-soovitused

Õpetajad võiksid ilmuvate laste- ja noorsoolkirjanduse kohta kirjutada arvustusi ja/või soovitusi, milles põhjendavad, miks ja millise klassi lugemisvarasse see sobib. Nii tekiks ülevaade, milliseid teoseid võiks õpilastele lugemiseks pakkuda. Arvustused avaldatakse EES-i kodulehel.

Margit Ülevaino
Palivere Põhikool